Kevään 2015 4H-kerhot alkavat viikolla 3!
7.1.2015

Kevään 2015 4H-kerhot alkavat viikolla 3!
EVÄT 2015 kerhoaikataulu LAHTI:
Huom! Kerhot alkavat tammikuussa viikolla 3 ja päättyvät viikolla 20!
Muistathan ilmoittautua kerhoihin (max. 15 hlö/kerho, min. 7 hlö/kerho).
Eläinkerho maanantaisin 17:00 - 18:15 1. - 6. -luokkalaiset 30 € 4H-kotieläinpiha, Lahti
Heppakerho tiistaisin 17:00 - 18:15 1. - 6. -luokkalaiset 20 € 4H-kotieläinpiha, Lahti
Kokkikerho keskiviikkoisin 16:00 - 17:00 1. - 6. -luokkalaiset 30 € 4H-kotieläinpiha, Lahti
Eläinkerho keskiviikkoisin 17:30-18:45 1.-6.-luokkalaiset 30 € 4H-kotieläinpiha, Lahti
Eläinkerho torstaisin 17:00 -18:15 1.-9. -luokkalaiset 30 € 4H-kotieläinpiha, Lahti
Osallistuminen kerhoihin edellyttää 4H-jäsenyyttä.
Eläinkerhoissa tutustutaan yleisimpiin lemmikkieläimiin, joiden lisäksi käydään läpi hieman harvinaisempia eläimiä. Tutustuminen tapahtuu hoitamalla pieneläimiä ja käymällä asioita läpi TOP-tehtävien avulla. Kerhoissa opastetaan erilaisissa asioissa eläinten ruokavaliosta häkkien sisustamiseen. Eläinten hoitamisen lisäksi kerhoissa leikitään ja opetellaan toimimaan ryhmässä. Eläinten ystävät -kerhoja on 1.-6. luokkalaisille (Taso 1-2), sekä 6.-9. luokkalaisille (Taso 3).
Heppakerhossa rakennetaan omat keppihevoset ja harjoitellaan ratsastuksen saloja keppihevosten avulla sekä tutustutaan hevosmaailmaan teorian ja käytännön kautta. Keppihevostelusta on tullut Suomessa supersuosittua ja syksyllä 2012 tähän tuli myös mahdollisuus Lahdessa. Heppakerhossa voidaan järjestää tutustumismatkoja myös lähitalleille ja kutsua vierailevia heppoja kylään.
Kokkikerhossa kokataan, leivotaan ja syödään yhdessä! Opi tekemään itse ruokaa ja tiedä enemmän, mistä ruoka tulee ja minne se menee. Perehdytään myös ruuan hintoihin ja tuoteselostuksiin. Kokkikerho sopii kaikille, jossa opitaan elämän varrelle erittäin hyödyllisiä taitoja.
ILMOITTAUTUMISET
Täytä ILMOITTAUTUMISLOMAKE tai lähettämällä pyydetyt tiedot osoitteeseen lahti@4h.fi
Nastolan kerhot ks. www.nastola.4h.fi
HUOM!
Kerhoihin voi tulla yhden kerran tutustumaan.
Toisen kerhokerran jälkeen lähetämme vasta laskut koteihin.